fbpx

Mały münsterländer - poradnik opiekuna

O książce

„Mały münsterländer – poradnik opiekuna” to pierwsza w naszym
kraju monografia tej rasy, przeznaczona przede wszystkim dla osób niepolujących.

Na polskim rynku wydawniczym brakowało takiej książki, więc postanowiliśmy ten brak uzupełnić.
„Small Munsterlander – Complete Owner’s Manual” George’a Hoppendale’a i Asii Moore – w polskim przekładzie „Mały münsterländer – poradnik
opiekuna” – to wyczerpujący, klarowny i dobrze napisany przewodnik dla przyszłych i obecnych właścicieli małych münsterländerów.

Przedstawia zalety i wady małych münsterländerów, ich charakter i temperament. W przystępny sposób opisuje wychowanie, żywienie,
potencjalne problemy zdrowotne, pielęgnacje i grooming – w tym przygotowanie do wystaw, a także informacje o orientacyjnych kosztach utrzymania małych münsterländerów – w polskiej wersji dostosowane do rodzimych realiów. Zawiera porady dotyczące opieki nad psami od pierwszych tygodni życia po ich ostatnie dni.

„Mały münsterländer – poradnik opiekuna” to książka przeznaczona przede wszystkim dla „tych, którzy pierwszy raz”: dla tych, którzy pierwszy raz mają ma­łego münsterländera, dla tych, którzy pierwszy raz mają psa rasy myśliwskiej, i dla tych, którzy w ogóle pierwszy raz mają psa. Znajdziemy w niej sposoby postępowania z maleńkim szczeniaczkiem i z do­rastającym – niekiedy naprawdę nieznośnym – młodym psem, rozważania na te­mat wyboru najodpowiedniejszej diety i zalecenia dotyczące pielęgnacji i opieki zdrowotnej, poruszona zostanie sprawa kastracji i sterylizacji, a także tak trudna, przede wszystkim dla kochających opiekunów, kwestia eutanazji. Autorzy wy­chodzą jednak z założenia (całkiem słusznego zresztą), że każdy pies jest przede wszystkim psem, dlatego większość metod, porad i zaleceń, umieszczonych przez nich w niniejszej publikacji, odnosić się może do psów wielu ras, a także do psów nierasowych. Wyliczenia kosztów, a także niektóre zalecenia i odesłania do konkretnych rozwiązań rynkowych i produktów odnoszą się przy tym – co jest zrozumiałe z racji przynależności kulturowej Autorów – do rzeczywistości anglosaskiej.

Autorzy

GEORGE HOPPENDALE jest doświadczonym pisarzem i prawdziwym miłośnikiem zwierząt. Cieszy go pisanie książek o zwierzętach i doradzanie innym, jak troszczyć się o swoje zwierzęta, by wiodły szczęśliwe i radosne życie.

ASIA MOORE również jest wielką miłośniczką zwierząt, a przy tym – jak sama o sobie pisze – „zawodową zaklinaczką psów” i autorką ponad 250 książek, głównie monografii ras. Mieszka w Kanadzie, na wyspie Vancouver położonej nieopodal zachodniego wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej. Jest przekonana, że właściwe podejście i odpowiedni trening są w stanie sprawić, że niezależnie od okoliczności człowiek i pies zawsze będą mogli żyć razem – w pełnej harmonii.
Wierna wyznawanej idei oferuje usługi dobierania konkretnych psów dla konkretnych osób na całym świecie, tak by pomóc ludziom znaleźć najodpowiedniejszego psa, a psu – najodpowiedniejszych ludzi.
Asia Moore szkoli nie tylko psy, lecz także ludzi. Jej praca w tym zakresie polega na uczeniu ludzi, co leży u podłoża takiego, a nie innego zachowania psa.

Tłumacze

Dorota Kopczyńska – z zawodu językoznawca, prywatnie psiarz do szpiku kości. Od 2019 r. prowadzi hodowlę małych münsterländerów pod nazwą Pies Trekkingowy (FCI), nastawioną na wykorzystanie wszelkich terenowych atutów tych wspaniałych, niezmordowanych, wszechstronnie użytkowych wyżłów. Uzyskała uprawnienia trenera psów i behawiorysty COAPE, a w chwili oddawania tej książki do druku może się już pochwalić zdanym egzaminem na asystenta sędziego kynologicznego.

Marcin Kamionek – z zawodu prawnik, prywatnie mąż Doroty i – jeśli to w ogóle możliwe – jeszcze bardziej zapalony miłośnik małych münsterländerów.

Oboje od kilkudziesięciu lat dzielą swoje życie z psami. I z wielką ochotą szwendają się z nimi tu i tam, pieszo, rowerami lub autem, uprawiając i propagując zdrowe formy aktywności z psami. Mały münsterländer bowiem to nie tylko pies myśliwski, lecz także wspaniały przyjaciel, który może swojemu człowiekowi towarzyszyć w prawie każdej formie turystyki i rekreacji w terenie – to prawdziwy pies trekkingowy!